НБУ

Нацбанк України розпочав перевірку впливу економічних проблем на діяльність банків. Ми з’ясовували, які наслідки результати діагностики матимуть для самих банків та їхніх вкладників.

В Україні повинні залишитися працювати лише найстабільніші фінансові установи. Саме з такою метою Національний банк починає обстеження найбільших українських банків щодо збитків, які вони понесли через військовий конфлікт на сході країни та погіршення економічної ситуації. В рамках цього заходу буде перевірена якість активів банків, чи достатньо в них резервів під проблемні кредити, а також їхня реальна вартість. Також будуть перевірені усі кредити, що були надані особам, що якимось чином пов’язані з банком.

Запорукою того, що дослідження буде прозорим має слугувати те, що проводитимуть його найбільші в світі аудиторські компанії: Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst &Young та KPMG. Аудит планується завершити до 1 жовтня. В його результаті буде визначена додаткова потреба банків в капіталі, який вони повинні будуть сформувати. Якщо за результатами обстеження буде виявлено неплатоспроможність окремих банків, то вони повинні будуть збільшити капітал вже восени.

За даними Нацбанку, зараз в Україні працює 129 “живих” банків. З початку минулого року неплатоспроможними були визнані 47 банків, з яких 6 відносилися до категорії крупних та найкрупніших. При цьому 34 банки вже були відправлені на ліквідацію.

Свого часу Нацбанк навіть визнавав, що часто йому невідомо, що саме відбувається у деяких банках, оскільки їхня фінансова звітність не відповідає дійсності. “Проблема в тому, що досі банки перекручували свою звітність, а Нацбанк читав усе це”, – говорить перший заступник голови НБУ Олександр Писарук.

“Сам факт проведення стрес-тесту має на меті оцінити стан банківської системи. Якщо користуватись медичними термінами, то стрес-тест – це проведення діагностики, і правильність діагностики є запорукою того, що методи “лікування” будуть обрані правильно. Найбільш ефективним засобом покращення ситуації є докапіталізація банків”, – розповіли DW в Фонді гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Для громадян розпочата діагностика означає, що банки, які не знайдуть можливості збільшити капітал, зрештою перестануть працювати. Інші ж стануть більш надійними, що зменшить ризики співпраці з ними. “Протягом стрес-тесту будуть оцінені активи банків. Чим вища їхня якість і надійніше забезпечення, тим менші ризики для вкладників. Відповідно, тим більше вкладники можуть бути впевненні у надійності банків”, – запевняють у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

Щоправда, зважаючи на ризики ліквідації деяких банків, їхнім клієнтам варто підготуватися до такого варіанту розвитку подій і забезпечити повернення своїх грошей. Згідно з законом “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, якщо банк визнаний неплатоспроможним, то гроші відшкодовує ФГВФО. Максимальна сума, яка може бути виплачена по одному депозитному договору, становить 200 тисяч гривень включно з відсотками. Тож зараз громадянам краще розбити свої заощадження на суми, що не перевищують гарантовані, та зберігати їх в декількох банках. “Гроші на виплати у нас є – 200 тисяч гривень ми зможемо забезпечити. Так, це небагато, менше 10 тисяч доларів. Але розмір гарантованої суми по депозитах визначають міністерство фінансів та Верховна Рада, тому це питання до них”, – пояснює директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.

Після завершення перевірки деяким банкам прийдеться нелегко, бо зараз не кожен акціонер має можливість надати додаткові гроші в їхній капітал. Виходом з цієї ситуації, щоправда, може стати залучення в банк нових співвласників, що зможуть надати фінансову підтримку. Інакше банку загрожує ліквідація.

“Позиція Національного банку в цьому питанні досить однозначна: банки, які за результатами діагностики не зможуть надати адекватний план реструктуризації, основним пунктом якої буде докапіталізація, а також не зможуть слідувати цьому плану, будуть виведені з ринку”, – підтвердила нам перший заступник голови правління українського банку Тамара Савощенко.

Тож фінустанови намагаються вже зараз привести свою діяльність у відповідність до вимог регулятора та шукають гроші для докапіталізації. “Ми знаємо, що потрібно збільшувати капітал, тому домовилися про переведення до нього субординованих та міжбанківських кредитів. А в перспективі плануємо зробити так, щоб акціонером банку міг стати кожен бажаючий, хто зможе придбати акції в вільному доступі”, – розповів DW виконуючий обов`язки голови правління комбанку Олег Ігнатов.

Іншим варіантом порятунку може стати злиття декількох банків, що збільшить їхній розмір та надійність. “У банків, що не справляться з докапіталізацією самостійно, повинні бути якісь запасні варіанти. Тому можна очікувати, що на ринку активуються процеси злиття фінансових установ”, – прогнозує у розмові з нами голова правління міжнародного банку Сергій Черненко.

Джерело: ПРАВДА УКРАЇНИ

напишіть коментар